خدمت به خدا و خلق خدا با نیت صادقانه ۱۴۰۱/۰۳/۲۶ - ۲۵۹ بازدید

سلام من دانشجوی ترم اول پزشکی هستم
و دچار یه سردر گمی شدم ، مدام ب خودم میگم کار اینده من یا درس خوندن الان من چ فایده ای برای امام زمان داره ، من تا پایان هفت سالم هیچ کمک درمانیی نمیتونم به مردم بدم ، و تقریبا بی فایده هستم ، اگه من دوست دارم امام زمان همین حالا ، همین امسال ، ظهور کنه ، پس درس خوندن برای ۷ سال دیگه چه فایده ای داره ؟ اصلا مردم بعد از این ک امام زمان ظهور کنه چقدر بیمار میشن ؟ شغل اینده من چه فایده ای میتونه داشته باشه؟
دوران تحصیلم چه فایده ای میتونه داشته باشه؟😞

پرسشگر عزیز و ارجمند!
قبل از هر چیز باید بدانید که همه اعمال اختیاری انسان با نیت صادقانه و با اخلاص و به قصد تقرب الهی و خدمت به خلق خدا و خدمت به دین خدا عبادت محسوب می شود؛ بنابراین اگر شما برای خدا درس بخوانید، برای خدا کار کنید، برای خدا ازدواج کنید، برای خدا به همسر و فرزندان تان نیکی کنید، برای خدا به دیگران خدمت کنید، برای خدا کارهای نیک انجام دهید، برای خدا به بدن تان و به سلامت جسمی و روانی تان برسید، برای خدا ورزش کنید، برای خدا بخوابید، برای خدا غذا بخورید، برای خدا تفریح کنید و... همه اینا اجر و ثواب خواهد داشت و عبادت محسوب می شود. حتی اگر به هر دلیلی در آینده نتوانید به خدا و خلق خدا خدمت کنید با نیت صادقانه ای که خواهید داشت همه کارهای شما ه تاکنون انجام داده اید از اجر و ثواب آن بهره مند خواهید شد.
این را هم بدانید وقتی خدمت به خلق خدا این همه اجر و ثواب دارد؛ طبیعتاً کارهای مقدماتی که شما را به این هدف می رساند نیز از باب مقدمه شامل اجر و ثواب می گردد؛ بنابراین تلاش های شما برای درس خواندن، گذراندن دوره های آموزشی، کسبب تخصص و... با این نیست پسندیده دارای اجر و ثواب خواهد بود.
روزی شیخ مرتضی انصاری (ره) سر درس به شاگرادن خود می گوید که من هرگز در عمرم کار حرام، مکروه و مباح انجام نداده ام، با اینکه شیخ مرتضی انصاری مجسمۀ تقوا در عصر خویش بوده، اما بعد از درس برخی از شاگردان، این سخن ایشان را غلو آمیز و دور از واقعیت تلقی می کنند و جدالی سخت بین شاگردان درمی گیرد، می گویند بیایید نزد شیخ برویم تا توضیح مطلب را از خود ایشان جویا شویم، همگی نزد شیخ می روند و قضیۀ جدال واقع شده در بین شان را به شیخ می گویند، شیخ پاسخ می دهد این سخن من نه غلو بود و نه مسامحه، من از وقتی که خود را شناخته ام کار حرام، مکروه و مباح انجام نداده ام، شاگردان گفتند یعنی شما تا به حال آب وغذا میل نفرموده اید؟! راه نرفته اید؟! نخوابیده اید؟! و... شیخ تبسمی کرد و فرمود: نکته همین جاست، این کارهایی که گفتید همه مباح است یعنی نه ثواب دارد نه گناه، اما اگر شما کارهای مباح را با نیت قربتا الی الله انجام دهید همۀ این کارهای خنثی تبدیل به کارهای مستحب می شود، به‌طور مثال من وقتی صبح می خواهم برای درس حرکت کنم می گویم پروردگارا من به نیت ترویج دین تو به سوی درس حرکت می کنم لذا این راه رفتن مباح من می شود مستحب، وقتی می خواهم غذا بخورم می گویم پروردگارا من غذا می خورم تا نیرو پیدا کنم که عبادت تو را انجام دهم و دین تو را ترویج کنم، به کار بندگانت رسیدگی کنم، همین نیت من تمام این کارها را مستحب می کند.
شما نیز می توانید تمامی کارهای خوب تان را به نیت خدمت به خلق خدا و به قصد تقرب الهی انجام دهید تا از از اجر و ثواب آن بهره مند شوید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید